Montaż hamaka

Leżenie w miękkim kołyszącym się hamaku to jedna z najbardziej uspokajających i satysfakcjonujących czynności, które możemy sobie w życiu zafundować. Nie ważne jest miejsce, może to być tak oczywiste jak plaża czy ogród, ale uwierzcie że można z nich korzystać z powodzeniem w domu, na balkonie a nawet w pracy.

Jednak w przypadku produktu wykonanego z liny czy tkaniny, który musimy zawiesić występuje zaskakująca liczba możliwych "katastrof". Hamaki spadające po pierwszym użyciu, śruby rozrywające słabe pnie drzew, haki ciągnące drewniane słupy i ciężkie łańcuchy wyrywające kołki ze ścian i sufitów to tylko niektóre z błędów, które mogą popełnić nowicjusze. Pośpiech podczas montażu nie jest wskazany, wybierzcie solidne, bezpieczne miejsce i korzystajcie z odpowiednich narzędzi i zestawów dedykowanych do zawieszenia hamaka.

1. Znajdź typ hamaka, który najlepiej Ci odpowiada.

Istnieją dwa główne style hamaków. Każdy ma inny wygląd i różne poziomy komfortu i wytrzymałości. Hamaki z drążkiem są zwykle tkane za pomocą liny lub siatki, a na końcach hamaka znajdują się drewniane drążki, służące do stabilizacji i utrzymania materiału bardziej naciągniętego. Dzięki temu hamak jest bardziej płaski i ułatwia wejście. Są one jednak uważane za mniej wygodne do spania niż inne rodzaje. Hamaki Majówbrazylijskiekolumbijskie są podobne pod względem formy, ale różnią się regionalnie pod względem użytych do produkcji materiałów i konstrukcji. Hamaki te tkane są najczęściej z bawełny (hamaki Majów są zwykle luźniejsze niż hamaki kolumbijskie i brazylijskie). Zwykle te styl hamaki leżą bliżej ziemi i są o wiele trwalszy niż hamaki z drążkami.

2. Znajdź odpowiednie miejsce do zawieszenia hamaka.

Tradycyjnie hamak wisi pomiędzy dwoma drzewami. Oczywiście ma taką możliwość, drzewa muszą być przecież odpowiedniej wytrzymałości i znajdować się w optymalnej od siebie odległości. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych alternatyw. Jeśli chcesz, aby twój hamak wisiał pod zacienionym tarasem lub na balkonie, możesz zamontować go do dwóch ścian lub filarów. Większość profesjonalistów zaleca, aby zawiesić boki hamaka w odległości co najmniej 4 metrów, albo ich punkty mocowania powinny być o metr dłuższe niż całkowita długość hamaka. Marka La Siesta ułatwia nam trochę sprawę i przy każdym modelu podaje minimalną długość potrzebną do montażu. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca wzdłuż, spróbuj po przekątnej! Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie, lub nie chcecie zamontować haków w ścianach swojego domu lub w innym miejscu, to dobrym pomysłem może się okazać stojak hamakowy. Zaletą stelaży jest możliwość ich przemieszczania, raz chcemy położyć się w cieniu a innym razem w słońcu, lub pod zadaszeniem kiedy się rozpada deszcz. Wadą może być cena, która często przekracza wartość samego hamaka.

3. Solidny system podparcia.

Z pewnością ważne jest, aby przymocować hamak do czegoś bezpiecznego i stabilnego. Nie chcesz przecież żeby hamak się zawalił gdy tylko w nim usiądziesz. Używanie dwóch drzew (o średnicy co najmniej 3-4 metrów) jest dobrą opcją. Jeśli posiadasz tylko jedno odpowiednie drzewo w ogrodzie, to jako drugi punk może posłużyć solidnie wbita ziemię i zakotwiczona drewniana belka. Zawieszenie hamaka w pokoju powinno być nieco łatwiejsze, pod warunkiem że posiadacie odpowiednio dużo przestrzeni a ściany są wykonane z solidnego materiału, jakim jest niewątpliwie beton. Montaż na ściance lub suficie z płyty kartonowo gipsowej to recepta na katastrofę. Drewniane słupki i belki są dobrym zamiennikiem, jeśli nie posiadasz dwóch solidnych drzew wystarczająco blisko siebie, lub jakichkolwiek drzew w ogóle! Belki będą musiały być umieszczone co najmniej metr w ziemi i otoczone minimum 10 cm betonu, aby zapewnić stabilny system wsparcia. Można również uzyć kotew, które są dostępne w każdym większym markecie budowlanym. Jeśli mieszkasz w zimowym klimacie, upewnij się, że dno otworu jest szersze niż na górze.

4. Zawieś hamak na odpowiedniej wysokości.

To jest o wiele trudniejsze niż się wydaje. Większość profesjonalistów zaleca, aby zawiesić hamak z drążkiem na wysokości 1,3 do 2 metrów nad ziemią, a hamaki bez drążka na wysokości 2 do nawet 3 metrów nad ziemią. Niestety każdy hamak jest inny, więc nie ma magicznej formuły, dlatego dobrze jest podejść do tej czynności ze spokojem i dobrze wszystko zaplanować. Nikt nie chce wieszać hamaka za wysoko z obawy że będzie musiał użyć drabiny aby do niego wejść, jednak należy wziąć pod uwagę że hamak pod ciężarem opadnie trochę bliżej ziemi. Pamiętaj też, że materiał hamak z czasem będzie się rozciągał i możliwe że będzie konieczne skorygowanie wysokości zawieszenia.

5. Przymocuj hamak bezpiecznie do wybranych punktów.

Jeśli przymocowujesz hamak, użyj do tego odpowiednich śrub lub zestawów, które są dedykowane do danego rodzaju materiału. Śruby do drewna są najczęściej inne niż te do betonu lub cegły. Przestrzegaj również zaleceń producenta dotyczących średnicy i długości wierconego otwory i wytrzymałości na obciążenie. Do montaży na zdrowych drzewach nie zalecamy śrub, ze względów chyba oczywistych. Najlepszą opcją będzie owinięcie liny wokół pnia, można zastosować podkładkę aby uniknąć zniszczenia kory. Pamiętajcie że duże i głębokie wyżłobienie w korze może nawet uśmiercić drzewo. Oczywiście, można po prostu kupić stojak hamakowy, aby uniknąć tego wszystkiego. Upewnij się, że stojak na hamak wytrzyma siłę większą niż Twoja waga, ponieważ prawdopodobnie zaprosisz czasem gości do hamaka.